Sivas Gezi Rehberi

Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin ikinci büyük kenti olan Sivas, İç Anadolu Bölgesinin doğusunda yer alır. Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Sivas, tarihi yapıları kadar doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir. Şehir merkezinde yer alan Çift Minareli Medrese, Gök Medresesi ve Buruciye Medresesi ziyaretçilerin en çok rağbet ettikleri alanlardır. 13. Yüzyıldan kalma bu yapılar hâlâ ziyaretçilere açık olmaları sebebiyle ilgi çekmektedirler.

UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan Ulu Camii Selçuklu zamanında yapılmış olup kentteki önemli tarihi camilerdendir. Diğerleri ise Sivas Kalesi Camii ve Divriği Camii’dir. Hititler zamanından kalma bir yerleşim alanı olan Sarrissa Kenti ise ziyaretçilerine adeta tarihte yolculuğa çıkarmaktadır.

Yapılan tadilatlar sonucu ziyaretçilere açılmış olan bu antik yerleşim alanında Hititlere ait buluntular da sergilenmektedir. Alanı çevreleyen surların dört tarafından da kente giriş yapmak mümkündür. Halk ozanı Aşık Veysel’in memleketi olan Sivas, doğduğu köy olan Sarıkışla’daki evi müze olarak hizmet vermektedir. Ozanın bağlaması, anıları ve besteleri ile ziyaretçilerine Aşık Veysel ile zengin bir bilgi sunan müzede hediyelik eşya bölümünden ozanla ilgili yapılmış çalışmaları da edinebilirsiniz. Zara ilçesinde yer alan mağaralar ise görülecek yerler arasındadır. Elliye yakın mağara ile bir dönem buralarda yaşamış insanlara ait izleri hâlâ görebilmeniz mümkündür. Kangal Balıklı Kaplıcası, Kızılırmak, Yeşilırmak Havzası doğal oluşumlar ise Sivas’ın önemli doğal güzellikleri arasında yer alır. Buralarda kamp yapma alanları bulunduğu gibi şifa olarak da kullanabilirsiniz.

Her yıl farklı bölgelerden pek çok turiste ev sahipliği yapan kaplıcalar şifalı olarak bilinmektedir. Hem dinlenmek hem de sağlık bulmak için tercih edilmesi gereken yerler arasındadır. Sivas’ta yerel danslar ve el sanatları da gelişmiştir. Başta örgü, çarıkçılık, dokumacılık kentte belirli kesimlerce hâlâ yapılan uğraşlardır. Kızılırmak Deltası ise farklı kuş türlerine ev sahipliği yapması nedeniyle görülmesi gereken yerler arasındadır.

Özellikle göç dönemlerinde farklı kuş türlerini bir arada görebilir, doğa fotoğrafçılığı için eşsiz kareler yakalayabilirsiniz. Kent, yemek açısından da gelişmiş olup çorbadan tatlılara kadar farklı lezzetler sunmaktadır. Perkutan Çorbası, Sivas Kebabı, Lahana Yemeği, Tava hurma tadılması gereken yemekler arasındadır. Ayrıca civar bölgelere ulaşım sağlamak için de Sivas merkezi bir konumdadır. Sivas’a havayolu ile en ucuz bilet fiyatları uçak seçenekleriyle seferler bulmak çoğu ilden mümkündür.

Sivas Gezi Rehberi

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Havayolunun kullanımının artmasıyla en uygun uçak biletleri sayesinde Sivas uçak bileti ile Sivas’a vardığınızda havalimanından şehir merkezine farklı araçlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs

Belediye ve Havaş otobüsleri ile iki seçenek bulunan otobüsler ile ekonomik bir yolculuk yapabilirsiniz. Belediye otobüsleri ile şehir merkezindeki farklı noktalara ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaş otobüsleri ise sefer saatlerini uçak inişlerine göre ayarlamakta olup inişlerden yaklaşık yarım saat sonra hareket etmektedirler.

Taksi

Havalimanı çıkışında bulunan taksiler ile ulaşım sağlayabileceğiniz gibi şehir merkezine vararak araç kiralama ofislerinden araç kiralaması yapabilirsiniz. Özellikle Sivas’ın dağlık bölgelerine ulaşım sağlamak için arazi araçları da kiralanabilmektedir.

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı

1957 yılında askeri amaçlar için hizmete açılan, ucuz havayolu bileti fırsatlarının artmasıyla 1990 yılında sivil havacılık için hizmet vermeye başlayan Sivas Nuri Demirağ Havalimanı bölgenin havayolu ulaşımını sağlamaktadır. Özellikle yurtdışı ucak bileti fiyatları uygun hale gelmesiyle havalimanı yurtdışından da doğrudan seferlere dönemlik olarak başlamıştır. Şehir merkezine yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta olup sarp bir yamaç üzerine kurulmuştur. İhtiyaç durumlarında NATO üssü olarak da hizmet verebilmektedir.

Sivas’ta Yer Alan Diğer Havalimanları

Sivas bölgesinde yer alan tek havalimanı Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’dır.

Oyla post
Yorum yapın