Duvar Dekorasyonu 2022

Duvar dekorasyonu denilince aklımıza dünden bugüne önemli bir yere sahip olduğu gelir. Özellikle de iç mekan tasarımlarında ve bir evi kişiselleştirmede en önemli noktalardan biridir. Renklerin hayatlarımız üzerinde önemli bir etkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Yaşadığımız yer ve karakterimiz üzerinde de renklerin önemli bir etkisi vardır. Bu psikolojik olarakda kanıtlanmış bir gerçektir. Gelin hep beraber duvar dekorasyonu hakkında ne tarz tasarımlar yapıldığını inceleyelim.

Dekoratif Tablolar

Dekoratif Tablolar
Dekoratif Tablolar

Dekoratif tablolar, iç dekorasyon alanında boş duvarları süsleyen ve bireysel zevklerimizi öne çıkaran en popüler duvar aksesuarları haline gelmiştir. Birçok insan yeri geldiğinde bu tablolarla iletişim kurmuş, onları bir arkadaş bir dost yerine koyarcasına içini dökmüştür. Tablolar çoğu zaman basit, anlamsız sanat ürünleri gibi gözükseler de aslında bir dizi veya filmde hatta bir romanda bile hayatlarımız üzerinde büyük etkilere sahiptir. Örneğin; Dorian Gray’in portresindeki Basil adlı ressamın Dorian’a hayranlık duyması ve onun portresini yapması, 1965 yılında vizyona giren sevmek zamanı filmindeki boyacı Halil’in girdiği bir evin duvarında asılı olan kadın tablosuna aşık olması gibi.

Bir başka örnek vermek gerekirse, Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna isimli romanındaki Raif adlı karakterin bir resim sergisini gezerken etkilendiği tabloya hayat veren Maria’ya aşık olması. Dekoratif tablolar hayatlarımızda hiçte hafife alınacak etkilere sahip değiller. Bunu sadece var olan eserlerden değil, bir tabloyu incelerken kendi kafamızda yarattığımız hayali karakterlerden de anlayabiliriz. Bir tablodaki resime ya da yaratılan karaktere hepimizin öznel açıdan yüklediği hayali anlamlar mevcuttur.

Uzak Doğu Tarzı Duvar Dekorasyonu

Uzak Doğu Tarzı Duvar Dekorasyonu
Uzak Doğu Tarzı Duvar Dekorasyonu

Uzak doğu tarzı dekorasyon zen felsefesinin temelini oluşturan bir dekorasyondur. Bu felsefenin temelinde insanı yoran şeylerden uzaklaşmak vardır. Bu felsefede yaşam alanları için oluşturulmaya çalışılan huzur sadeliğin temelinde aranmaktadır. Bedensel ve zihinsel anlamda arınmayı ifade eden zen felsefesi bize huzuru yakalamamız açısından yol göstermektedir. Bu felsefede krem ve beyaz en çok tercih edilen renklerdir.

Bu dekorasyonun en çok etkilendiği ülkeler Japonya, Hindistan ve Çin’dir. Bu sebeple Uzakdoğu tarzı dekorasyon adını almıştır. Aynı zamanda Asya dekorosyonu da denilmektedir. Özellikle Çin dekorasyonlarında uğur getirdiği düşünüldüğünden kırmızı tonu daha çok kullanılmaktadır. Japon tarzı evlerde ise kahve, bej ve gri tonları tercih edilmektedir.

Böylece Duvar Dekorasyonu 2022konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Oyla post
Yorum yapın